5 vinkkiä kuinka säästää ruokakustannuksissa!

1309_1-1-of-1Olen aika tarkka siitä, kuinka paljon laitamme rahaa ruokaan. Voisi sanoa, että ruoan hinnan kyttääminen kaupassa on jopa intohimoni – siis terveellisen ruokavalion lisäksi! Niin pitkälle en sentään mene, että näpyttelisin kuitteja exeliin tai muuta insinööritoimintaa, enkä ole myöskään ruoan suhteen mikään ”Tarjoushaukka Jorma”… Eli emme lähde Helsingistä Heinolaan hakemaan tarjousjauhelihaa 😀 . Olen kuitenkin keskittänyt ostosten teon yhä enemmän Lidliin ja ostanut muista kaupoista vain sen, mitä Lidlin valikoimassa ei ole.
Seuraavana menee varmaan kokeiluun valmis ruokakassi ohjeineen, joka toimitetaan kotiin. Uskon, että silläkin voi säästää lopulta ruokakustannuksista ja mikä parasta – syödä monipuolisesti!

Toinen syy valikoivalle shoppailulle on se, että nykyisessä asunnossamme on aivan onnettoman pienet tilat ruoan säilytykseen! Ongelmaa helpottaa hieman arkkupakastin, koska meillä on keittiössä pieni jääkaappi ja siinä vain onneton pakastinlokerohässäkkä! Itse tykkään säilöä esim. marjoja ja pakastevihanneksia! Pakastin on kaikin puolin superkätevä etenkin isossa perheessä, koska sinne saa kaikenlaista pahan päivän varalle.
Toisaalta on ihan hyväkin, että meillä on niin pieni jääkaappi, koska sinne ei yksinkertaisesti mahdu mitään, ellei sitä inventoi tasaisin väliajoin! Sen takia ruoanjämät tulee kans syötyä pois, eikä ne mene roskiin. Meillä on myös vain yksi hevi-lokero, joka on minunlaiselleni vihannesfanille tietenkin suuri pettymys! Siksipä myös se on pakko tarkistaa tiuhaan, ettei pohjalle jää mikään ylikypsä banaani muhimaan…

Sain Valiolta testiin heidän uutuustuotetta eli Mifua ja sen lisäksi ainekset reseptivihkosen mifu-resepteihin. Pari reseptiä jo testattu ja niistä tulossa juttua blogiin varmaankin myöhemmin.
Sain Valiolta testiin heidän uutuustuotetta eli Mifua ja sen lisäksi ainekset reseptivihkosen mifu-resepteihin. Pari reseptiä jo testattu ja niistä tulossa juttua blogiin varmaankin myöhemmin.

Kokosin tähän viisi vinkkiä, kuinka säästää ruokakustannuksissa MUTTA syödä silti terveellisesti!

1. Osta vain se, mitä syöt! Kuulostaa ihan itsestäänselvyydeltä, mutta ainakin itse olen huomannut, että turha ruoan hamstraaminen ei kannata. Siksi myös valmiin kauppakassin kokeileminen kiinnostaa. Pakastimessakaan ei kannata hillota ruokaa ihan kuukausitolkulla. Jos on yksineläjä ja ostaa kerralla 20 pakettia jauhelihaa alennuksesta, niin miettisin miten kauan menee, että saa tuon määrän syötyä? Lisäksi tarjouksista ”randomtuotteiden” ostaminen ei ainakaan meillä kannata, koska ne ei vaan jostain syystä oikein kulu. Aina välillä sitä alkaa hulluttelemaan ruokaostoksilla ja sitten se joku 5€:n chili-kaneli vegejuusto jääkin syömättä, vaikka ajatus oli jalo.
Osta vain siis niitä tuotteita, joiden tiedät itsellesi ja perheellesi maistuvan!

2. Opettele tunnistamaan, missä tuotteissa kannattaa valita edullisempi hinta ja missä parempi laatu! On aika sama, minkä merkin kaurahiutaleita ostaa, koska lähtökohtaisesti ne maistuvat aivan samalle. Sama pätee myös vaikka broilerin suikaleisiin. Sitten taas on tuotteita, joissa oma makumieltymys ratkaisee, vaikka tuote olisikin hieman kalliimpi – hyvänä esimerkkinä esimerkiksi itselläni tomaattimurska; Ostan AINA Mutti-murskaa, koska se on vaan niin paljon parempaa kuin muut. Niitä omia lempparituotteita käyttää mielellään kokatessa ja ruoka on omaan suuhun sopivaa. Onko teillä jotain tiettyä tuotetta, jossa maku ratkaisee?

3. Osta ensin kasvikset ja proteiinin lähteet! Olen huomanut itse, että usein kaupasta ei ”raaski” ostaa tarpeeksi proteiinin lähteitä ja kun pari päivää kauppareissun jälkeen tekisi mieli kokata, niin jääkaapissa ei olekaan mitään mistä kokata! Nykyään ostamme ensin kasvikset ja sitten proteiinit ja lasken aina, että otan esim lihaa/kanaa/kalaa/äyriäisiä kahteen ruokaan! Saatan ostaa myös pari purkkia papuja, joilla nostan ruoan prodepitoisuutta. Jos sulla on vaikka 40€ käytettävissä kauppareissuun, niin varaa summasta esimerkiksi 10€ proteiininlähteisiin. Sillä saa esimerkiki pari pakettia jauhelihaa ja paketillisen kanaa.

3. Selvitä ennen kassaa, mistä maksat! Ostin muutama päivä sitten granolaa (eli mysliä) ja huomasin, että 6€:n(!!!!!!!!!!!!!!!) paketissa oli sisällysluettelon perusteella eniten kaurahiutaleita! Siitä kun laskee 1+1 niin aika runsaasti tulee kaurahiutaleille hintaa…

4. Vertaile tuotteen kilohintoja. Niin, se on se pieni hinta siinä itse tuotteen hinnan alla 😀 . Tämä luku kertoo nimittäin paljon enemmän, kuin itse paketin hinta…

Kuulisin mielelläni teidän vinkkejä edullisien ja terveellisten valintojen tekemiseen ruokakaupassa!
Onko jollekin tuo valmis ruokakassi tuttu juttu? Olisi nimittäin kiva kuulla siitäkin kokemuksia!

Lue myös:

 

fityoutoo

29 vastausta artikkeliin “5 vinkkiä kuinka säästää ruokakustannuksissa!”

  1. Hyviä vinkkejä, erityisesti tuo kilohinnan tarkkailu. Varsinkin opiskeluaikoina usein ostin vaan sitä mikä on halvinta, kunnes mun isä valaisi mua että halvinta on oikeasti se missä on halvin kilohinta.
    Mut vinkkinä ja muistutuksena myös sulle että on muitakin proteiininlähteitä kuin liha/kana/kala/äyriäiset 😀
    Liha näyttäis olevan aika kallista jos kympillä saa vaan kolme pakettia 😮 säästäis jo siinäkin jos vähentäis lihansyöntiä. Ei sillä että haluan kuulostaa miltään vegevalittajalta, mua vain ihmetyttää miten ihmiset raaskii laittaa niin paljo rahaa lihaan, tuolla rahalla saa ainaki viis pakettia papuja/kikherneitä ja viis pakettia linssejä 😀

    • Hei todella hyvä huomio ja olenkin kirjoittamassa juttua piakkoin flexauksesta! Vaikka en halua täysin luopua lihasta ja kanasta, niin koitan rajata niiden käyttöön pariin kertaan viikossa. Olen ostanut Härkistä ja nyhtökaurakin menee kokeiluun jahka löydän sitä jostain (yleensä aina loppu). Tosin tiedostan, että nää on aika kalliita vaihtoehtoja esim. opiskelijalle. Esim 200g Härkistä maksoi reilu 4€.
      Itse käytän papuja säännöllisesti ja herneistä pitäisin, mutta….. 😀

    • Kavaljeerissa on nyhtökauraa!! Just kysyin toissa päivänä niin sanoivat, että kyllä sitä viikoittain tulee, mutta menevät myös nopeasti..

    • Hei pakko mainita että musta toi Härkiksen hinta ei oo niin paha kun se on tosi täyttävää. Ja tosi hyvää myös (ainakin tomaattikastikkeessa)! Käytin puoli pakettia Härkistä tortillatäytteeseen ja siitä riitti 8 tortillaan. Samoin Nyhtökaura, saattaa tuntua kalliilta, mutta se on kans älyttömän täyttävää! Monista pienistä k-kaupoista muuten löytyy paremmin kuin isoista kaupoista.

  2. Hyviä vinkkejä! Kilo- ja litrahinnat; kumpa ihmiset tajuaisivat vertailla… Itse olen aikamoinen tarjous-haukka! Lidl on meidänkin pääasiallinen kauppa, mutta suosittelen itse tsekkaamaan myös k-puolen tarjoukset. Todella usein hyviä liha- ja vihannestarjouksia, kunhan ei samalla reissulla lankea ostamaan muita kun tarjoustuotteita 😀 Aika usein ruokalistan suunnittelu lähtee siitä mitkä lihat ja vihannekset on sillä viikolla tarjouksessa. Luomumaidosta ja hyvästä kahvista en säästä ja koitan aina valita suomalaisen vaihtoehdon mikäli hintaero ei ole liian iso. Meillä menee kuitenkin niin paljon vihanneksia, että talvella ei esimerkiksi suomalainen kuuden euron tomaatti ole vaihtoehto vaan valitsen hyvällä omallatunnolla puolet halvemman ulkolaisen 🙂

  3. Opiskelijana mä oon kyllä aikamoinen tarjoushaukka, ja käyn kaupassa harvemmin tiettyihin aikoihin. Ostan kerralla enemmän ruokaa tarjousten mukaan ja laitan pakkaseen/teen valmiiksi ja pakastan. Näin tulee ehkä tehtyä vähän ”heräte”ostoksia, koska illalla/aamulla ei tiedä välttämättä mitä on alennuksessa/päiväystuote. Toisaalta välillä tulee kokeitua jotain uuttakkin.

    Mä katson aina kassan jälkeen kuitin että kaikista tuotteista on oikeat hinnat. Välillä tulee erehdyksiä, että jokin tuote on useampaan kertaan tai alennukset ei ole rekisteröityneet.

    Raejuusto, juusto ja maapähkinävoi on mulla ne tuotteet joissa maku ratkaisee. Ostin kerran uutta juustoraastetta, joka olikin niin älyttömän pahaa että se pilasi koko ruuan ja sitä sitten söi yökkien. Raejuustoissa sama.

    • Tuo on muuten totta, että kuitti kannattaisi aina tarkistaa.

      Mäkin suosin melkein vain paria juustoa ja nyt löysin ihan täydellisen maapähkinävoin!

  4. Todellakaan ei maistu kaikki kaurahiutaleet samalle! Käyn erikseen k-kaupasta hakemassa Urtekramin hiutaleita, kun lidlistä tai lähialepasta niitä ei saa. Joka aamu meinaa tulla onnenkyynel, kun saa niistä keitetyn puuron eteensä <3

    • Okei 😀 ! Itse en oo tehnyt ilmeisesti tarpeeksi laajaa tutkimusta. Meillä menee Pirkan luomuhiutaleet hyvin alas.

    • Mäkin kaurahitaleista löydän paljonkin eroja 🙂
      Lidlin hiutaleet ei uppoo yhtään, ku ovat ihan pientä hötöä ja puurosta tulee liisteriä.

    • Joo, kaurahiutaleissa on kyllä eroja! Itse kun laiskana teen aina mikropuuroa, niin Myllärin luomu pikakaurahiutaleista tulee kyllä paras mikropuuro! 🙂

  5. Olin juuri tulossa sanomassa samaa kaurahiutaleista. Mikään ei ole niin hyvää kuin Fazer Alku -sarjan sadonkorjuupuuro. Nyt ostin Lidlistä tavallisia kaurahiutaleita, kun en jaksanut lähteä eri kauppaan hakemaan. Voi, mikä pettymys! Onneksi kaurahiutaleet ovat joka tapauksessa niin halpoja, että niillä ei saa kauppalaskua paljoa kasvatettua.

    • Onko tää se puuro jossa on niitä auringonkukansiemeniä? Jos on, niin se on kyllä todella hyvää!

  6. -Mikäli mahdollista, poimi syksyllä marjat itse! Säästää melkosen hinnan, kun raaskii kykkiä metsässä. Tai onko sukulaisia, joilta löytyisi esim mustaviinimarjapuska? Monet myyvät myös torissa edullisesti 10litraa mustikkaa. Monilla näihin on mahdollisuus, mutta tekosyitä riittää. Ja tosi iso pakastin on tässä ehdoton.

    -Samaan kategoriaan, jos saat jostain ilmaisia omenoita, tee itse hillot! Hillo onnistuu myös ilman hillosokeria, jos säilöt omenasoseen pakkaseen pienissä rasioissa.

    -mikäli ruoka ilman lihaa tuntuu kamalalta, käytä tummaa soijarouhetta! Itse teen soijarouheen aina samalla kaavalla: 2dl kiehuvaa vettä, jonne lisätään lihaliemikuutio, sekoitellaan kunnes se on sulanut. Tilkka soijakastiketta joukkoon, 1dl soijarouhetta ja annetaan turvota hetki. Laatikoissa, hernekeitoissa, jauhelihan jatkeena yms eroa ei huomaa yhtään!!

    -Leivo itse! Leivät, herkut, mitä vaan! Säästää paljon, varsinkin jos perheessä menee leipää paljon.

    -Jos käyt tietyssä kaupassa, kysy myyjiltä koska lihoihin laitetaan alennustarrat. Osa kaupoista laittaa viimeisen tunnin aikana, osa ensimmäisen tunnin aikana.

    -Hyödynnä ruokajämiä! Liikaa keitettyä kaurapuuroa tai perunamuusia voi hyödyntää leipiin ja sämpylöihin. Sosekeittoja taas laatikkoruokiin yms…

    -ei niin liity ruokaan, mutta käytä kangaskasseja äläkä osta kaupan muovipusseja. Ja joo, pussit pystyy hyödyntämään roskapusseina. Kaupan muovipussit maksaa monessa paikassa 25 senttiä ja jos ostat erikseen roskapusseja esim 50kpl paketissa, on niillä yksittäishinta 5 senttiä.

    -Jos asut omakotitalossa tai rivarissa, jossa on vähän pihatilaa, tee oma pieni kasvimaa. Näihin kun laittaa kasvamaan persiljaa, ruohosipulia, tilliä, ei tilaa tarvita paljon ja nämäkin voi pakastaa talvea varten!

    -Kaurajauhot maksaa kaupassa paljon. Tee itse jauho kaurahiutaleista!

    Siinä muutama mitä tuli mieleen 🙂 osa ehkä vähän turhia, tulipa rustailtua…

    • Hei todella hyviä vinkkejä! Mua NIIN harmittaa, kun en päässyt tänä vuonna mustikkaan 🙁 . Me oltiin liian aikaisin mökillä, eli mustikat ei olleet vielä kypsiä. Onneksi meillä on vielä viime marjat pakkasessa kun poimin 15L. Ja omenahilloakin tekaisin anopin ompuista. Toivottavasti luomuruokapiiriin tulee taas luomumansikkaa pakasteena….

  7. Minä olen käyttänyt muutamaan kertaan prisman valmista ruokakassia viikonloppua vasten, jolloin ostoksia on enemmän. Itse ole kokenut tuon todella helpoksi tavaksi ”käydä ostoksilla”. Suurimpana etuna on ajan säästö ja toisena on heräteostosten puuttuminen, kun kassin sisältö on mietitty etukäteen. Toisaalta tietysti missaan kaikki alennustuotteet jos sellaisia sattuisi olemaan. Olen ollut tyytyväinen palveluun ja aion käyttää sitä tulevaisuudessakin. Kannattaa siis kokeilla!

    • Toi helpottaa varmasti etenkin niiden arkea, jolla on paljon ostettavaa ja kuten sanoit, niin heräteostokset jää tekemättä!

  8. Mie haluaisin kovasti kokeilla tuollaista valmista kauppakassia, vaan ei täällä päin Suomea oikein näitä toimiteta.

    Kaurahiutaleiden pitää olla Elovenaa, muut on pahoja. Elovenasta tehty puuro maistuu parhaimmalta. Samoin kahvin on oltava Löfbergsin turkoosia.

    Soijarouhe on kätevä, sillä jatkan jauhelihaa lähes aina. Samoin juuresraasteet uppoaa ruokaan kuin ruokaan melko huomaamattomasti. Paprika sopii lähes kaikkiin kastikkeisiin lisäämään makua ja riittoisuutta. Pavut myös. Kauden vihannekset on halpoja. Juurekset on halpoja ympäri vuoden. Uunijuureksista saa helpon ja makoisan lisukkeen lihapullille/kanalle/kalalle/pihville…
    Mä harrastan myös suuria ruokaeriä, ihan jo vaivannäön vuoksi; ylijääneet uunijuurekset on hyviä sosekeitossa, muusista voi tehdä jonkun laatikkoruoan lisäämällä jotain proteiinia yms. Ja kilohintahan on isoissa pakkauksissa yleensä edullinen.

    Pakastevihanneksetkin on halpoja tapoja lisätä kasviksia ruokiin.

    • Mä ennen piitannut pakastevihanneksista mutta nykyään ne on NIIN helppoja etenkin päivällä kun ruoan täytyy olla valmiina. Eihän ne vedä ihan vertoja tuoreille, mutta nopeat höyryttää/keittää tai vaan sulattaa.
      Uunijuureksia menee meilläkin joka viikko!

  9. Mites, tuleeko mietittyä kotimaisuutta? Itselleni se on tärkeä kriteeri vaikka pienellä budjetilla mennäänkin näin äitiyslomalla (ja muutenkin). Liha-ja maitotuotteita en suostu syömään muuta kun suomalaista. Itse olen työskennellyt maatalousalalla niin kumminkin tietää miten paljon paremmat oltavat eläimillä täällä on. Huom. Ei todellakaan riittävän hyvät.
    Muista tuotteista ostan aina kotimaista silloin kun hintaero ei ole järkyttävän suuri. Luomua myöskin silloin kun hintaero pieni tavalliseen nähden.

    • Todellakin! Maitotuotteissa ostan aina kotimaista luomua ja kasviksissakin, ellei ne ole mitenkään aivan älyttömästi kalliimpia. Tuen myös mahdollisuuksien mukaan pientuottajien tuotteita, esim leipomot, meijerit ym.
      Sikaa vältän ostamasta, paitsi ehkä joskus harvoin luomuna saatan ostaa. Sikojen elinolot ällötää 🙁 . Ja kyllä, tiedän ettei broilereilla paljoakaan paremmat…

  10. Etnisistä ruokakaupoista saa todella halvalla esim. riisit, nuudelit, couscousia ja muita kuivatarvikkeita isoissa säkeissä, kilohinnaksi tulee pari euroa. Muut hyvät vinkit tulivat jo, etenkin tuo oma kangaskassi AINA mukaan ihan ekologisista syistä. En ymmärrä miksi sitä muovipussia pitää aina ostaa kun kasseja/reppuja on varmasti jokaisella kotona. Vielä vähemmän miksi yksi-kaksi ostosta kaipaa sen pikkupussin. Pakastin on kätevä, mutta siitäkin voi helposti tulla ”säilytystila” Pakastaa sen minkä syö. Äidillä usein tekosyynä esim. leipoa paljon koska niitä voi sitten pakastaa. No sinne sitten jääkin kuukausiksi ja heitetään lopulta pois….

    • Aivan totta tuo pakastinhomma. Ei ne sielläkään iäisyyksiä säily. Meillä on vieläkin viime joulun laatikoita pakkasessa ja pitäisi ne sieltä poistaa (saatiin ne siis, ei itse tehty). Ja oon myös huomannut, ettei pakastetut leivonnaiset meilläkään oikein sieltä häviä… Pitäisi aina leipoa vaan sen verran mitä syö.

  11. Heippa!
    Itse olen todennut parhaaksi säästöksi kauppakassi palvelun Prismassa. Näin kahden pienen lapsen perheessä se säästää aikaa ja HERMOJA kun joku kerää ja pakkaa tavarat valmiiksi. Ja mikä parasta niin ei tule heräteostoksia vaan ainoastaan valmiiksi suunnitellun ruokalistan mukaiset ostokset. Meillä tuo Prisma on vielä miehen työmatkan varrella eli ei mene kamalasti ylimääräistä aikaakaan ruokaostosten hakuun. Kokeilkaa ihmeessä!😃

  12. Ei liity aiheeseen, mutta kuten Ninna kirjoittaa niin why oh why kassat haluaa sulloa pakasteet, rahkat ym. pieneen pussiin?! Mikä hukka ja tuhlaus ja turhake kun kotona revit tuotteet ulos pussista ja pussi menee roskiin/kaapin pohjalle.
    Ei kiitos laiteta pakasteita pussiin.

  13. Käytimme ennen aina Lidliä, nykyään Prismaa ja Lidliä. Prismasta ostamme ne peruskasvikset, vihannekset, maitotuotteet (rahka,jogurtti, maito) ja muut pakolliset kodintarvikkeet. Lidlissä on muutamia hyviä juttuja minkä takia lähdemme sinne ostamaan kunnon satsin eli jauhelihaa, kanaa (tarjouksessa oleva maustamaton rintafilee ehdoton!!), kahvia, hiutaleet (koska ne on vaan parasta 😀 ) ja pähkinät.
    Halvimmalla pääsee kun syö proteiinia juuri sen verran kuin tarvitsee, kun helposti syö ns liikaa lihaa,kanaa yms. Kun on annosteltu pakkaseen niin kätevää ottaa kana sulamaan ja lähtä salille. 😉 Hiilarin lähteet halvimpia ja niitä meneekin eniten luonnollisesti (menee paljon puuroa) ja rasvanlähteinä sekalaisesti kaikkea, myös ei niin halpoja juttuja (pähkinät, avokadot).

    Meillä ei mene miehen kanssa rahaa oikeestaan hirveästi ruokaan, kun juuri nuota kyseisiä tarjouskanoja tulee ostettua aika paljo kerralla pakkaseen niin siinä säästäny paljon ja myös suhteellisen usein sitä tarjouksessa on Lidlissä onneksi. Ainut missä en niin säästä on pähkinät, avokadot, pakaste mansikat, hunaja. Ei osteta luomua, en koe sitä itselle tärkeäksi asiaksi. Suosin suomalaista siinä mielessä, että kana,jauheliha, maitotuotteet, vihannekset ja jotkut kasvikset ostan suomalaisena. Ei ihan aina mennä halvin edellä, kun hintaero välillä ulkomaiseen tuotteeseen on vähän.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista.

 
Tykkää jutusta